Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Darowizna nieruchomości dla potomnych 

Darowizna jest czynnością prawną uregulowaną w kodeksie cywilnym, która pozwala nam na przekazanie ruchomości, bądź nieruchomości na własność drugiej stronie umowy. Każda z darowizn obciążona jest obowiązkiem podatkowym. Jednak dzięki ulgom przewidzianym w prawie dla pewnych grup podatkowych, przekazanie nieruchomości dziecku przy spełnieniu wszystkich przesłanek nie wiąże się z dodatkowymi kosztami podatkowymi. 

Od zarania dziejów rodzice w celu zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci przekazują im swoje nieruchomości. Prawodawca w tej kwestii jest łaskawy i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Darczyńca przekazując nieruchomość najbliższym, w tym zstępnym zostaje objęty odpowiednią ulgą podatkową.

Sama relacja rodzic-dziecko nie jest wystarczającym warunkiem do spełnienia wszelkich przesłanek skorzystania z ulg podatkowych. Ustawa o podatku od spadku i darowizn zawiera dokładne wymagania, które należy spełnić m.in.:

- Obdarowany musi posiadać obywatelstwo polskie, bądź posiadać kartę stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej. 

- Obdarowany nie może być właścicielem innej nieruchomości. Nie może także posiadać spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. 

- Dodatkowo obdarowany nie może pozostawać w stosunku najmu innego lokalu, bądź budynku.

- Obdarowany musi także przez 5 lat od nabycia nieruchomości zamieszkiwać daną nieruchomość.

Tzw. I grupa podatkowa obejmuje nie tylko dzieci są to także: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

Jeżeli obdarowany nie należy do I grupy podatkowej, jednak wpisuje się w II, bądź III też może liczyć na odpowiednie ulgi, które są jednak mniej korzystne. Darowizna nieruchomości musi być dokonana w formie aktu notarialnego tak jak sprzedaż nieruchomości. 
 

Więcej informacji na temat grup podatkowych oraz sposobie wyliczenia podatku znaleźć można w ustawie o podatku od spadku i darowizn.

" Zanim dzieci osiągnął pełnoletniość wielu rodziców poszukuje odpowiedniej nieruchomości w Szczecinie dla swojego dziecka by później przekazać ją w drodze darowizny, dzięki czemu unikają kolejnego podatku, który i tak muszą zapłacić w momencie zakupu mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu w prawie rodzice już wcześniej mogą zająć się zakupem jak najlepszej nieruchomości dla swojej pociechy." – Mówi Sandra Raczyńska z biura Extra Invest Nieruchomości. 

 

K.T.