Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Obrót nieruchomościami przez pełnomocnika 

W sytuacji gdy jesteśmy za granicą lub nie mamy fizycznej możliwości sfinalizowania transakcji z osobą zainteresowaną naszą nieruchomością, bądź też sami jesteśmy zdecydowani na zakup możemy skorzystać z instytucji prawnej pełnomocnictwa. 

Osoba upoważniająca zwana mocodawcą może udzielić pełnomocnictwa do dokonania wszelkich czynności prawnych w jego imieniu, które wywołują bezpośredni skutek prawny między mocodawcą a stroną zawierającą umowę z pełnomocnikiem.

W umowie pełnomocnictwa określany jest jego zakres, który wyraża mocodawca wedle jego uznania. Opisuje on czynności oraz ich rodzaj, których będzie mógł dokonywać pełnomocnik w jego imieniu. 

Wyróżniamy trzy rodzaje pełnomocnictw, ogólne pozwalające na dokonanie czynności nie przekraczających zwykłego zarządu – w tym zakresie mieści się np. wynajem mieszkania przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy, rodzajowe, w którego zakresie umieszczone są czynności określonego rodzaju – np. zawieranie umów sprzedaży towaru z innymi przedsiębiorcami oraz pełnomocnictwo szczególe do dokonania poszczególnej czynności – najlepszym przykładem tej czynności jest sprzedaż, bądź też zakup nieruchomości. 
 

Gdy nie zostanie udzielone odpowiednie pełnomocnictwo, czynność dokonana przez pełnomocnika jeśli nie zostanie potwierdzona przez mocodawcę staje się nieważna. 

Dla nabycia, czy też sprzedaży nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego, pełnomocnictwo musi być udzielone w tej samej formie, jest to szczególny rodzaj pełnomocnictwa. Upoważnia on do jednej wskazanej czynności, jednorazowo. W dokumencie pełnomocnictwa musi zostać określona nieruchomość, która będzie przedmiotem transakcji.

Na mocy tak udzielonego pełnomocnictwa pełnomocnik ma prawo do wszystkich czynności związanych z daną transakcją nabycia, bądź sprzedaży nieruchomości. 

"Często spotykamy się z sytuacją, że nasi klienci zza granicy i spoza Szczecina nie mają czasu na poszukiwanie, bądź sprzedaż swojej nieruchomości. Dzięki możliwości udzielenia pełnomocnictwa nic nie stoi na przeszkodzie do sfinalizowania przez pełnomocnika takiej transakcji na konto i w imieniu mocodawcy. O wszystkie szczegóły dotyczące samego dokumentu pełnomocnictwa dbają współpracujące z nami kancelarie notarialne. Zdarzają się również sytuacje, w której małżonkowie, którzy wszystkie czynności muszą potwierdzać wspólnie udzielają również wspólnie pełnomocnictwa jednej osobie do dokonania czynności w ich imieniu" – Mówi Jacek Koperkiewicz z biura nieruchomości Extra Invest. 

Pełnomocnictwo może zostać w każdej chwili odwołane przez mocodawcę jeszcze przed zawarciem transakcji. Wygasa także w momencie śmierci mocodawcy, bądź pełnomocnika. Oświadczenie o odwołaniu może być dokonane w każdej formie mimo, że udzielone zostało w formie aktu notarialnego. 

K.T.