Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

W jakiej dzielnicy Szczecina zamieszkać?

Mieszkańcy każdego miasta, także Szczecina, mają swoje ulubione dzielnice i takie, w których za żadne skarby nie chcieliby zamieszkać. Inni z kolei nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu, niż to aktualne, chociażby owiane złą sławą niektóre ulice śródmieścia. Gdzie zatem najlepiej szukać mieszkań w Mieście Gryfa?

Szczecin w czołówce najtańszych miast

Najczęściej przy wyborze dzielnicy, w jakiej chce się kupić lokum, brana jest pod uwagę cena mieszkania. Szczecin w porównaniu z innymi polskimi miastami wojewódzkimi, wypada bardzo dobrze pod względem cen nieruchomości. Mieszkania w naszym mieście są nawet dwukrotnie tańsze niż lokale o tej samej powierzchni np. w stolicy. Jednak ceny nieruchomości w zależności od dzielnicy mogą się bardzo różnić. Najdroższymi, ale też najbardziej pożądanymi dzielnicami w Szczecinie są Gumieńce, Pogodno, Osowo i Warszewo. Miejsca te kojarzą się z domkami jednorodzinnymi i nowym budownictwem, a to właśnie te nieruchomości są najdroższe. W śródmieściu, w przeciwieństwie do innych miast, zakup mieszkania wcale nie musi być bardzo kosztowny.

- Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 36 m kw. w sercu Szczecina można już kupić za ok. 140 000 zł – – mówi Karolina Karpik z Extra Invest - Jednak trzeba liczyć się z tym, że tak tanie mieszkania mieszczą się często w starych kamienicach, a co za tym idzie mogą wymagać remontu - dodaje.

Dzielnice lepsze, dzielnice gorsze?

Mieszkania, jakie oferuje Szczecin, są bardzo zróżnicowane i każdy szukający na pewno znajdzie coś dla siebie. Obecnie dużą popularnością cieszą się lokale w niskiej zabudowie, w dzielnicach oddalonych od zgiełku centrum, jednak z dobrym połączeniem komunikacyjnym (jak Gumieńce). W śródmieściu chętnie kupowane są mieszkania dwupokojowe, usytuowane w blokach w pobliżu parków i miejskiej zieleni.

Czy lepiej kupić mieszkanie w Szczecinie na peryferiach, czy bliżej centrum? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo różne są preferencje. Niektórzy cenią sobie ciszę i spokój, inni bliskość śródmieścia. Nie bez wpływu jest także zasobność portfela. Tańsze mieszkania można znaleźć także na Skolwinie, Stołczynie, Gocławiu czy Niebuszewie, jednak wśród szczecinian nie cieszą się one dobrą sławą. Wpisując w wyszukiwarkę np. hasło "mieszkania Szczecin" odnaleźć można wiele forów, na których mieszkańcy dzielą się swoim zdaniem na temat dzielnic. Jest tam także wielu zwolenników wyżej wymienionych lokalizacji, którzy zła opinię przypisują czasom komunistycznym i postkomunistycznym oraz ponurym legendom, jak chociażby ta o rzeźniku z Niebuszewa.

Z dala od centrum

Statystyki policji w sprawie przestępstw w różnych dzielnicach pokazują jasno, że najniebezpieczniej jest... w centrum! Chociaż to właśnie tam kwitnie życie towarzyskie i biznesowe, również ten aspekt przyciąga przestępców. Nie bez wpływu jest fakt, że po wojnie wiele kamienic w centrum zostało przejętych przez miasto i stały się mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. Tak jest po dziś dzień, a tradycja przestępcza np. w okolicach ulic Krzywoustego czy Królowej Jadwigi, zostaje przekazywana z pokolenia na pokolenie. Miasto  jednak obiecuje, że sytuacja ma się zmienić. Niektóre kamienice już przeszły w ręce prywatne, zostały wyremontowane, a mieszkania w nich czekają na sprzedaż. Wielu mieszkańców Szczecina uważa także, że nie warto rozglądać się za mieszkaniem na Niebuszewie. Chociaż dzielnica jest atrakcyjnie zlokalizowana (bliskość centrum i rynku), to przez miejscowych jest nazywana Bronxem. Najgorszą sławą cieszy się tu ulica Parkowa, na granicy Niebuszewa i śródmieścia. Rokrocznie policja odnotowuje tutaj najwięcej w mieście kradzieży, włamań do samochodów i pobić, a wielu jej mieszkańców jest w konflikcie z prawem. Czy zatem warto szukać tam mieszkania? Ceny co prawda mogą kusić, jednak opinia skutecznie zniechęca.

Należy pamiętać, że zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, a to, gdzie będzie się ono mieściło nie powinno zależeć od plotek czy miejskich legend. 

 

Extra Invest