Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Wynajmujesz swoje nieruchomości ? Skorzystaj z najmu okazjonalnego

W przypadku najmu możemy spotkać się z dwoma rodzajami umów, które są uregulowane zupełnie odrębnymi przepisami. Tradycyjna umowa najmu lokalu mieszkalnego, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas określony lub nieokreślony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz oraz najem okazjonalny, który jest umową służącą do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta na czas określony, niedłuższy niż 10 lat.

Z przytoczonych fragmentów przepisów wynika, że najem okazjonalny powinien spełniać warunki umowy tradycyjnego najmu jednak muszą zostać spełnione specjalne wymagania. Prawo do najmu okazjonalnego dotyczy wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i nie mogą być zawarte na czas dłuższy niż 10 lat. Co więcej z umowy mogą skorzystać tylko i wyłącznie os. fizyczne będące właścicielami nieruchomości oraz  nieprowadzące działalności gospodarczej.

Co do zasady umowa najmu okazjonalnego chroni wynajmującego przed nieuczciwymi najemcami. 

Treść umowy najmu okazjonalnego musi zawierać przede wszystkim oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca zobowiązuje do opuszczenia lokalu  w momencie wskazania odpowiedniego terminu przez wynajmującego.  Najemca ponadto musi wskazać inny lokal, w którym w przypadku opróżnienia lokalu będzie mógł zamieszkać oraz oświadczenie właściciela tego lokalu o takiej możliwości. Natomiast obowiązkiem właściciela jest zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego. Ma na to 14 dni od momentu rozpoczęcia najmu. Niedopełnienie tych czynności skutkuję tym, że najem okazjonalny przekształca się w najem zwykły/tradycyjny. 

Dzięki najmowi okazjonalnemu właściciel nieruchomości może zażadąć w przypadku niespełnienia warunków umowy opróżnienia lokalu przez uciążliwego lokatora , który nie ma zamiaru się wyprowadzić. W przypadku  najmu tradycyjnego wyrok eksmisyjny często nie daje skutków ponieważ osoba eksmitowana musi mieć zapewniony lokal socjalny. Najcięższym okresem do eksmisji jest zima, w której obowiązuję tak zwany okres ochronny lokatorów, dokładnie od 1 listopada do 31 marca. 

Wskazana wyżej zaleta może stać się wadą wśród potencjalnych klientów. Nie każda z osób zainteresowanych wynajmem jest w stanie wskazać drugi lokal alternatywny w przypadku wręczenia przez wynajmującego żądania opróżnienia lokalu. Dodatkowo sam fakt oświadczenia w formie aktu notarialnego, wiele formalności i obawa przed taką umową może skutecznie odstraszyć klientów. Mimo to dla uczciwego najemcy, który jest zainteresowany danym lokalem nie ma to większego znaczenia jaką umowę podpisze. A właściciel może spać spokojnie.  

"Często podczas transakcji dotyczących wynajmu proponujemy właścicielom najem okazjonalny ponieważ daje im pewność, że w przypadku nieuczciwych najemców będą w stanie na mocy umowy domagać się opuszczenia lokalu. Jest to bardzo dobra instytucja prawna chroniąca wynajmujących" – mówi Kuba Głogowski z biura nieruchomości Extra Invest . 

K.T.